Putting the bounce back into the East Region

News

East Region does well at NDP Finals 2018

NDP Finals 2018 – East’s Record Medal Tally

Fresh from the East’s successes at last month’s Regional Team Finals,  60 Trampoline and DMT gymnasts from our Region competed in the NDP Finals 2018.  These took place at Nottingham’s Motorpoint Arena over the second weekend of July and East came home with no fewer than 29 medals, the region’s best ever showing.

DMT

As last year, Pegasus was dominant among the region’s DMT entries. From their 10 competitors, Edward Parkin and Leo Gaeta both won golds, Imogen Mayhew got silver and both Megan Perkins-Abudu and Leo’s older brother Max a bronze.

Anna Weir from Marriotts Gymnastics Club also won gold and will be hoping her team-mates do well at the British Championships in September; Marriotts is the only club in the region to have DMT gymnasts invited to that event.

Carter Fenn and Neve Jones from HBS Revolutions both got silvers.  Neve also had a silver on trampoline, the only gymnast from the region to climb the podium in both disciplines.  Dominic Gray from Cambourne Comets, Ciara Lavin from High Springers and Ryan Hadlow from Run DMT all got bronzes.

Trampoline

There were fewer medals on trampoline this year than last, 18 compared to 22 in 2017.  However, there were some outstanding performances, Heather Cannon from Apex and Emily Halford from HBS Rotations especially catching the eye with the quality of their execution.

HBS Rotations had a terrific weekend.  Its youthful team of 14 gymnasts, a dozen of whom are 12 or younger, brought home 7 trampoline medals to go with the two from DMT.  Lola Yeupiksang joined Emily in winning gold as did Ethan Corkin in his disability event.  As mentioned earlier, Neve Jones won a silver and there were bronzes for Zack Davies, Noah Welland and Chloe Lawrence.

Colchester School of Gymnastics was another club delighted with its performers as Oliver Moss and Jay Alvarez both won their events.  Flight Trampoline Club’s Olivia Collier and Shannon Waterman both jumped neatly for their gold and silver and siblings Chloe and Ryan Storey from Levitation made their parents and coaches proud as they took gold and bronze respectively in their disability sections.   Barney Saggers from Brentwood and Clayton Frake-Worthington from Team Twister both took silvers.
Seven gymnasts from just four clubs: Cambridge Cangaroos, Marriotts, Brentwood and Rotations had qualified at Spring Series for the higher, NDP Performance level finals.  Gabriel Strydom-Green from Cangaroos and Georgia Tyrrell from Brentwood jumped especially well to win silver and bronze respectively.

Comment

Congratulations to all our competitors; you did yourselves, your clubs and our region proud.  We have some very promising and able young gymnasts.
Though we did well at all levels and ages, and equally between the sexes, we had most success in the younger age groups; one-half of all our medalists were aged 12 or younger.
At Trampoline levels 1-6 and at DMT levels 1-7 we had 10% of all entrants and in each discipline won around 11% of all medals.  However, we have only 5% of the entries for NDP Performance and FIG combined and these are from just a handful of the region’s clubs.  The step up from regional to nationally organised levels is a big one and we should now perhaps consider how we can better nurture our most promising gymnasts to take it.
Pat Dodson,  Regional Team Organiser

Team East Shines at Team Finals

Team East competitors

Some of the Team’s Gymnasts after competing. Click picture for bigger view.

Team East Shines at Team Finals

Team East’s trampoline and DMT gymnasts put on another great show, winning 27 medals at 2018’s Regional Team Finals held last weekend at Birmingham’s Arena.  No fewer than 58 of the team’s gymnasts also qualified to compete at the NDP Finals which take place in Nottingham on the weekend of 7th and 8th July.  Both the medal haul and the number of NDP FInals qualifiers are records for the region.

Individual Trampoline

On trampoline, there were 15 medals with the East Team finishing 2nd of the 13 regions.  The East has now finished first, third and second in this discipline in successive years demonstrating its strength at these regional levels.  No fewer than 9 of these medals were golds with our winners ranging from Emily Halford in the NDP 3 9-10 year category right up to Olivia Collier in the NDP 6 17+ group.  Others to mount the top step of the podium were Jack Bogue, Eve Spencer, Oliver Moss, Heather Cannon, Mack McAuley, Jay Alvarez and Sydney Kelly.  Several had execution scores of 9 plus, a wonderful achievement.

Silver medalists included Lola Yeupiksang, Noah Welland, Clayton Frake-Worthington, Anna Gray and Chloe Lawrence while Shannon Waterman won a bronze.

Disabilities

In the disability section of trampoline, we had wins from Ethan Corkin and from Ryan Storey whose sister Chloe won a bronze.  Teammate Calum Titmus was 4th in his event and together these four came third in the disability team event.  Great stuff!

DMT

The Double- Mini team finished 6th.  Despite some disappointments we had several good performances with gold medals won by Anna Weir and Ed Parkin, silvers by Carter Fenn, Max Gaeta and Chloe Caley and bronzes by Ciara Lavin, Tilly Weston and Roman Steel.

Roman perhaps deserves a special mention as he had to compete both trampoline and DMT in the same flight, compromising his warmups somewhat and requiring him to hurry between the apparatus, changing in and out of his stirrups as he went.  Though exhausted he did it all with splendid humour and it was fitting that he achieved some success in one of the events.

Almost all these gymnasts booked their places for Nottingham’s NDP finals next month.  Congratulations!

NDP Finals Qualifiers

A further 32 gymnasts finished in the top 8 with qualifying scores that enable them to compete in Nottingham.  Well done all!  They and several reserves are too many to mention in detail but full results can be found on the BG website or via BGScore.  We should, however, salute HBS Rotations who had no fewer than 7 medalists and altogether 15 qualifiers for NDP Finals, a remarkable haul.  Several other clubs had two or more medalists including Flight TC and Colchester School of Gymnastics who both had two gold medalists among their members, while Pegasus did especially well on DMT with 4 medalists and 10 qualifiers.

It couldn’t have happened without…

… the coaching and support team of Amanda Robson, Emma Payton, Helen Winter, Nicki Weller, Sonia Verdicchio, Garry Leach, Tim Lord, Jane Hawgood, Claire Carse, Paul Kitchen, Paul Verdicchio, Phil Dodson and Tony Fagelman.  As ever they were trojans putting in long hours with great spirit even as their Fitbits screamed “No more!”  Thank you so much!

It was another wonderful and enjoyable competition.  Well done to all involved.

Pat Dodson, Trampoline and DMT Team Organiser

Success at NDP Finals 2017

Our Gold Medallists in Action (Click for larger view)

Success at NDP Finals 2017

Telford’s International Centre hosted the 2017 NDP Finals in early July and gymnasts from our region came home with no fewer than 27 medals.  This was a tremendous haul from the 40 East competitors with Pegasus Trampoline Club and Brentwood Trampoline Club both coming away with 5 medals.  Congratulations too to Flight TC who had two gold medalists and to Cambridge Cangaroos, HBS, Colchester Gym Club and Storm Elite who each had two medalists.

DMT

Pegasus was dominant among the region’s DMT entries.  Lucy Bevan won gold and Edward Parkin and Max Gaeta both received silvers.  Chloe Caley was jumping in both disciplines and won bronze medals in both.  Dominic Gray from Cambourne Comets was the fifth DMT gymnast from the region to climb the podium, in his case for a bronze.  Well done all.

Trampoline

22 medalists underlined the strength of the region’s footprint at all levels bar elite.

Medallists

There were golds for Ciara Verdicchio, Noah Collins, Tabitha Howard, Shannon Waterman and Sydney Kelly, the last two posting some excellent execution scores.  10 year old Lilia Kearney, jumping at the competition’s highest level, was another noteworthy winner.

Silver medals went to Jared Smith, Chantelle Watts, Francis Owen, Daniel Surridge, Ashleigh Doyle, Naomi Waldock, Adam Dobbins, Emma Savill, Harvey Bell and Elliott Innocent with bronzes to Matthew Burson, Emma Ellis, Heather Cannon, Stanley Deacon, Chloe Caley and Thomas Gregory.

What could have been?

There were disappointments and mishaps of course as well as pleasant surprises.  The region’s total might have been higher still if a couple of favourites had been able to compete; inevitably injury and incorrect routines also cost a medal or two.  But that’s sport and it all adds to the drama and excitement.  Good to see that fully a half of all the medals were at levels 6 and above; perhaps a few may now push on to success within the elite ranks next year.

Congratulations to all our competitors; you did yourselves and us proud.

Team East 3rd In UK in BG’s Regional Team Finals

Team East competitor in action

A Team East competitor in action with coaches looking on

Team East 3rd in UK

Team East’s trampoline and DMT gymnasts punched above their weight once more, winning 24 medals at 2017’s Regional Team Finals held last weekend at Birmingham’s Barclaycard Arena.  No fewer than 42 of the team’s 70 gymnasts also qualified to compete at the NDP Finals; these take place in Telford on the weekend of 8th and 9th July.

On trampoline there were 18 medals spread across Continue reading

Team East Prepares to Defend Its Title

The East Team Prepares to Defend Its Title

71 of the region’s finest young trampoline and DMT gymnasts will make their way to Birmingham’s Barclaycard Arena on 17th-18th June ready to compete in the NDP Regional Team Finals.  Last year East Region won 26 medals and the trophy for the best trampoline team.  Hopes are high for another great performance this year.

Continue reading

Trampoline East AGM 2017

Trampoline East AGM 2017

Our AGM this year will take place on 2nd July between 10:00 – 12:00.  It is taking place at:

The Netherhall School and Sixth Form Centre
Queen Edith’s Way
Cambridge
CB1 8NN

More details will be posted here in due course.

Salto Seek Coach for Maternity Cover

Salto Gymnastics ClubSalto Seek L3M2 or higher Coach for Maternity Cover

Salto Gymnastics Club are looking for Maternity cover for our Head of Trampoline – this is a combination of Squad and Recreational classes. Although maternity cover, for the right candidate potential hours may be offered once contract is finished. We are seeking an experienced Trampoline Coach to take over the running of the department with a start date as soon as possible.

Essential Qualifications:

  • BG Level 2, with modules 1&2 level 3 or above Coaching Qualification in Trampoline.
  • DBS Enhanced disclosure.
  • Safeguarding and Protecting Children Training (BG recognised).
  • Full UK driving licence.
  • Understanding of competition requirements.

Desirable Qualifications:

  • BG Level 3 or above Coaching Qualification in Trampoline.
  • Mentoring module.
  • Judging qualification.
  • First Aid Certificate.
  • Coaching qualifications in other branches of Gymnastics.
  • BG Membership (appropriate to qualification level).

The Candidate must be able to:

  • Work closely with the Coach Manager to develop the department.
  • Communicate effectively with management, coaches, gymnasts & parents.
  • Coach and develop recreational and squad gymnasts.
  • To help identify coaches for further training and to act as a mentor in their development.
  • Organize new intakes of gymnasts from the recreational classes.
  • Attend competitions.
  • To attend club meetings and HOD meetings with the coach manager.

To Apply

To apply please email your CV to Kimberly May, Coach Manager at kimberly@saltogym.plus.com.

Closing Date – Friday 31st March.

ECGA Announcement of AGM

ECGA Announcement of AGM

ECGA have issued the following announcement of their AGM being held on Sunday 11th September, this will be followed by the AGM of the East Regional Trampoline Technical Committee (Trampoline East).

Formal Announcement

NOTICE IS HEREBY given that the Annual General Meeting of the Association will be held on Sunday 11 th September 2016. The existing Chairman will be Standing down.

Refreshments available from 10.00am meeting to commence at 10.30am prompt.

Venue: Netherall Sports Centre, Queen Edith’s Way, Cambridge CB1 8NN

AGENDA

  1. Chairman’s welcome and opening Address
  2. Apologies for absence
  3. Approval of minutes of last AGM and any intervening General Meeting
  4. Chairman’s report
  5. Hon. Secretary’s report
  6. Hon. Treasurer’s Report
  7. Women’s Technical Report
  8. Men’s Technical Report
  9. Acrobatic Gymnastics Report
  10. General Gymnastics Report
  11. Trampoline Gymnastics Report
  12. Ethics &Welfare Report
  13. England Representative’s Report
  14. Election of Officers
  15. Election of Overall Competition Secretary
  16. Appoint Auditors
  17. Fix Membership Fee – Individual
  18. Notice of Motions

NOTE: All nominations for the posts of Chairman, Hon. Secretary, Hon Treasurer, Overall Competition Secretary, and Notice of Motions, must be in the hands of the Hon. Secretary by the 5th September 2016.

Attention is drawn to the Constitution which states that each member club may send two representatives who shall have one vote each and any number of individuals who may speak but shall have no vote.

Please return the attached slip to reach the address below no later than Monday 5 th September 2016 to 125 Swasedale Road, Luton LU3 2UD or email amanda@saltogym.plus.com.

Trampolining Gold at NDP Team Finals

Regional team medallists

Some of our happy medallists

Trampolining Gold at NDP Team Finals

With 22 medals and 40 trampolinists qualified for NDP Finals, the East Region’s Trampoline Team won the trophy as the best of the 13 UK regions at last weekend’s Regional Team Finals in Birmingham.  This was a remarkable achievement and will hopefully be a springboard to still further successes. Continue reading

News Archives